Sesja "Gender Equality and Quality of Life" na konferencji Quality of Life: A Challange for Social Policy

W ramach konferencji Quality of Life: A Challange for Social Policy, która odbędzie się w Bukareszcie (Rumunia) w dniach 23-25 kwietnia 2015 badaczki projektu GEQ poprowadzą sesję zatytułową "Gender Equality and Quality of Life". W ramach sesji zaplanowano następujące wystąpienia:

• Ewa Krzaklewska, Marta Warat - Gender equality and quality of life: individual perspectives, experiences and projects
  • Hsiu-hua Shen - Transnational Family and Gendered Quality of Life
  • Elena Zamfir - Towards a new paradigm in gender equality. From feminist propaganda to gender mainstreaming policies
  • Georgiana Virginia Bonea - Violence in the couple relationship: the features characteristics of the domestic aggressor.
  • Ewelina Ciaputa - Gender equality, reproductive rights and quality of life in Poland.
  • Bianca Buligescu, Lex Borghans, Didier Fouarge - Occupational segregation and gender pay gap in the European Union.

Program konferencji dostępny jest na stronie: https://sites.google.com/site/riqlconference2015/program
Data opublikowania: 21.04.2015